Psychoterapii vnímám jako dobrodružnou a tvořivou cestu k sobě samému. Probíhá v rámci vztahu dvou rovnocenných partnerů – klienta a terapeuta, a to v bezpečném, nehodnotícím prostředí. Uskutečňuje se prostřednictvím dialogu, který může být verbální, ale i neverbální. V roli terapeuta působím jako průvodce, nabízím možnosti, alternativy, podporu, naslouchání. Hlavním hrdinou a expertem na svůj život je však vždy klient. Můžeme společně zkoumat, v jaké situaci se klient nachází, zjistit, jak se v ní zrcadlí jeho minulé zkušenosti a experimentovat s hledáním nových řešení a způsobů bytí.
Z psychoterapeutických směrů mě nejvíce ovlivnila gestalt terapie. Termín Gestalt znamená v překladu celek nebo tvar a vychází z předpokladu, že na člověka je užitečné pohlížet holisticky skrze mysl, emoce, tělo a duši a v kontextu jeho vztahů. Gestalt terapie vychází z předpokladu, že všichni jsme se narodili s dobrými předpoklady zvládat rozmanité nároky života. Vedu klienta k všímavosti vůči vlastním myšlenkám, emocím i tělovému prožívání. Baví mě pracovat s pohybem, prostorem, mentálními obrazy a představami.
Na setkání se nemusíte nijak zvlášť připravovat. Vždy na úvod se zeptám, čemu se chcete věnovat a na to se společně zaměříme. Sezení může být užitečné i tehdy (a často tato sezení patří mezi ta nejzajímavější), pokud nepřicházíte s konkrétním tématem. Mým úkolem je provést vás prostřednictvím otázek tématem tak, abyste měl/a možnost nahlédnout danou situaci a sebe v ní novým způsobem a měl tak větší možnost volby, jak s ní chcete dále naložit. Znamená to, že vám nebudu říkat, co máte nebo nemáte dělat, ale pomůžu vám si uvědomit, co vy sám/a potřebujete udělat, aby se vám vedlo lépe. Pokud budu mít dojem, že mám nějaké doporučení nebo nástroj, které by vám v tom mohly pomoci, nebudu je před vámi zatajovat, ale bude se to dít spíše výjimečně. Stejně tak „domácí úkoly“ mezi jednotlivými setkáními jsou spíše výjimkou, pokud se spolu nedohodneme jinak.